/ در آموزشی, علمی / توسط
آخرین زمان ویرایش:

اصول پایان نامه نویسی

برای شروع مراحل اخذ پایان نامه و همچنین نگارش آن نکات و مطالبی را باید در نظر داشته باشید. ما به برخی از آنها در زیر اشاره ای داشته ایم که خواندن آنها برای شما خالی از لطف نیست!

در این مطلب از میهن ورد با اصول پایان نامه نویسی آشنا می شوید و در آخر این مطلب، کتابی مختصر و مفید با عنوان ” 100 نکته در پایان نامه نویسی” برای دانلود رایگان در اختیار شما قرار می گیرد ..

نکات مهم در مورد پایان نامه:

1- دانشجویان می توانند در انتهای ترم دوم و ابتدای ترم سوم نسبت به ارائه پروپوزال خود به گروه اقدام نمایند.

2- فرمهای پروپوزال در پورتال اصلی دانشگاه قابل دانلود می باشد.

3- تمامی فرمها می بایست با فونت هر فرم تایپ شود (فونتهای مورد نیاز در سایت دانشگاه مربوطه قابل دانلود می باشد).

4- طبق بخش نامه برای دانشجویان کارشناسی ارشد انتخاب یک استاد راهنما الزامی است.

5- دانشجویانی که اساتید مدعو از دانشگاه های دیگر (با هماهنگی مدیر گروه فقط درصورت پر بودن ظرفیت اساتید) برای راهنمایی و مشاوره پایان نامه خود انتخاب نموده­اند بایستی کپی آخرین حکم کارگزینی، کپی شناسنامه، کارت ملی و صفحه اول دفترچه بیمه دریافت همراه پروپوزال به اداره پژوهش تحویل نمایند.

6- درصورت تصویب پروپوزال در شورای تخصصی گروه و پس از اخذ مجوز دفاع ، شش ماه بعد از تاریخ تصویب شورای تخصصی گروه دانشجو اجازه دفاع دارد.

7- برای پروپوزال های ایراد­دار و ناقص مجوز دفاع گرفته نخواهد شد و دانشجو موظف به رفع نواقص پروپوزال می باشد.

8- اطلاع رسانی مجوزهای دفاع صادر شده توسط واحد پژوهشی انجام خواهد شد لذا دانشجویان از تماس و پرسش اجتناب نمایند.

9- ترم بندی از اول مهر تا آخر بهمن و از اول اسفند تا آخر شهریور می باشد دانشجویانی که مجوز دفاع آنها صادر شده با رعایت زمان شش ماه بعد از تصویب شورای تخصصی گروه می توانند دفاع نمایند، بایستی 45 روز قبل از دفاع برگ اعلام آمادگی دفاع خود را به حوزه پژوهش ارائه فرمایند و یک نسخه از پایان نامه که که به امضاء مدیر گروه و استاد راهنما رسیده است مبنی بر اینکه از نظر علمی و ویرایشی مورد تائید می باشد تحویل اداره پژوهش نمایند.

10- دانشجو موظف است یک ماه قبل از دفاع اطلاع رسانی عمومی در مورد زمان و مکان دفاع نصب نماید در غیر اینصورت اجازه دفاع داده نخواهد شد.

11- تائید مدیران گروه و اساتید راهنما مبنی بر مطابقت آیین نگارش پایان نامه ها طبق آیین نگارش دانشگاه جهت اخذ مجوز ضروری می باشد.

12- دانشجو می بایست یک جلد از پایان نامه نهایی خود را که به تائید اساتید راهنما و مشاور رسانده جهت ارسال به داور حداقل 45 روز قبل از دفاع تحویل اداره پژوهش دهند.

13- حضور اساتید راهنما، مشاور، داور و مدیر گروه در جلسه دفاع الزامی است درصورت عدم حضور، جلسه دفاع به زمان دیگر موکول خواهد گردید.

نکات مهم در مورد نگارش پایان نامه:

1- پایان نامه باید بر روی قالب کاغذ A4 تایپ و بر روی یک نوع کاغذ چاپ شود.

2- نويسنده بايد در مواردی از قبيل نوع تايپ، تميز و مرتب بودن، املاء صحيح کلمات، به کاربردن قواعد و اصول نگارش و دستور زبان و علامتهای ديگر توجه و دقت کافی مبذول دارد.

3- اولين سطر هر پاراگراف به فاصله چهار حرف از کادر اصلی شروع می شود. برای این کار در قسمت Paragraph نرم افزار Word مراجعه کنید.

4- فاصله بين دو پاراگراف برابر فاصله معمولی بين دو سطر است.

5- نقل قول مستقيم طولانی در وسط صفحه آورده میشود و با کادری که از هر دو طرف کادر اصلی به اندازه چهار حرف فاصله داشته باشد. تايپ می شود و فاصله دو سطر تا متن و يک سطر تا زير نويس آورده شود.

6- فاصله بين دو سطر زيرنويس (پاورقی) به اندازه نصف فاصله بين دو سطر در متن اصلی است.

7- شماره گذاری جداول و اشکال و عناوين فرعی با دو يا چند عدد صحيح که با خط تيره از هم جدا شده باشند (به ترتيب آمدن آنها در متن پايان نامه) به طور مسلسل، در هر فصل انجام می گيرد. شمارهگذاری جداول در بالای جداول و شماره گذاری اشکال در پايين هر شکل به فاصله يک سطر از کادر جدول و يا شکل انجام می گيرد.

8- در متون فارسی اعداد اصلی و فرعی به ترتيب از راست به چپ آورده میشود. مثلاً شکل از فصل ٣ به صورت (شکل ٣-۵) نوشته می شود. در متون انگليسی اعداد اصلی و فرعی به ترتيب از چپ به راست آورده می شود.

9- فاصله بالانویسی جدول تا سطر قبلی و زیر نویسی تا سطر بعدی به اندازه 5/1 فاصله در نظر گرفته می شود.

10- این نکات و اصولی که گفته شد را باید خودتان در پایان نامه هایتان اعمال کنید. پس بهتر است یک دانشجو کار با نرم افزار ورد word را به صورت کامل فرا گرفته باشد!

 

به یاد داشته باشید دانشگاههای مختلف بعضا شرایط اختصاصی برای فرآیند اخذ و نگارش پایان نامه دارند که دانشجویان می توانند از طریق سایت دانشگاه مربوطه از این موارد مطلع شوند.

 

حال فایلی pdf با عنوان “100 نکته در پایان نامه نویسی” که می تواند بسیار آموزنده باشد: بر روی لینک زیر کلیک کرده و فایل را به صورت رایگان دانلود نمایید!

دانلود رایگان

برای دانلود و استفاده از پایان نامه های آماده نیز بر روی لینک زیر کلیک کنید

“دانلود پایان نامه های آماده”

نوشته های مشابه

تفاوت مقالات ژورنالی و کنفرانسی

به طور کلی مقالات به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند: 1- مقالات ژورنال 2- مقالات کنفرانسی در این مطلب از…

دانلود برنامه مدل های طراحی و نقاشی

در این مطلب از میهن ورد اپلیکیشن اندرویدی رایگانی را برایتان قرار داده ایم که شامل مجموعه ای از بهترین…